Bieganie zimą – jak się przygotować?

czapki zimowe

Bez wątpienia, zimowa aktywność sportowa wymaga wcześniejszego przygotowania. Niezdający sobie z tego sprawy amatorzy sportu sprowadzają na siebie kłopoty. Przykładowo, brak odpowiedniego ubioru podczas zimowego joggingu może doprowadzić do kontuzji lub poważnej choroby. Co więc jest potrzebne, aby móc bez przeszkód biegać również zimą?

Ochrona każdej części ciała

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby chronić każdą część ciała. Niektórzy pamiętają o tym, aby ubrać grubszą bluzę i spodnie, jednak już nie chronią w ogóle głowy. Czapki zimowe są natomiast w tym przypadku bardzo potrzebne. Należy jednak pamiętać, iż czapki zimowe damskie stosowane podczas biegów czy innej aktywności znacząco się różnią od tych, których używa się na co dzień.

Niewątpliwie, czapki damskie zimowe sportowe powinny być nieco cieńsze od czapek codziennych. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że podczas biegu organizm się nagrzewa, przez co nieco mniej odczuwa się mróz. Biorąc ze sobą grubą czapkę zimową można narazić się na przegrzanie i przepocenie, co również nie jest bezpieczne.

Jak dobrać buty sportowe na zimę?

Kolejna sprawa, to wybór butów sportowych na zimę. Bez wątpienia, powinny być to nieco inne buty od tych, w jakich biega się latem czy też wiosną. Z całą pewnością, buty takie powinny być przynajmniej nieco grubsze. Nie można jednak ubierać mocno ocieplanych, bardzo grubych butów, gdyż uniemożliwią one swobodny bieg. Ponadto, trzeba też zwrócić baczną uwagę na podeszwy butów, czy są antypoślizgowe. W zimie bowiem nie trudno o śliską nawierzchnię.