Jak nosić kardigan? Stwórz modne, eleganckie stylizacje

Kardigan to podstawa garderoby wielu współczesnych kobiet. Projektanci oferują różne wersje tego elementu, można zobaczyć modele wydłużone i skrócone, kardigany o luźnej sylwetce lub modele dopasowane. Ale, pomimo zmienności mody, zawsze pozostaje klasycznym kardiganem.

Klasyczny kardigan

kardigany damskieKardigan to rodzaj swetra, może być dziergany lub szyty z różnych materiałów, najczęściej z dżerseju. Klasyczny model zapinany z przodu na guziki, dekolt w kształcie litery V bez kołnierzyka i długie proste rękawy. Model można uzupełnić o pasek i kieszenie.

W zależności od wybranego rodzaju tkaniny lub przędzy, może mieć różną grubość i objętość. Klasyczne kardigany mają prostą lub lekko dopasowaną sylwetkę i są długie do linii ud.

Klasyczny kardigan jest dziś bardzo popularny i można go kupić w sklepach stacjonarnych oraz internetowych jak w Yups.

Początki noszenia kardiganu

Historia Jak wiele rzeczy, kardigan był pierwotnie ubiorem męskim. Kurtki, które przypominają współczesny kardigan, noszone były już w IX wieku, były ubiorem pospólstwa – rzemieślników, rybaków, chłopów…

Ale w XIX wieku ten ubiór wszedł do garderoby arystokratów i otrzymał swoją nazwę. Nazwę zawdzięcza hrabiemu Cardigan, brytyjskiemu dowódcy wojskowemu. Ten człowiek był wielkim dandysem i pilnował też, jak ubierają się jego podwładni. Podczas wojny krymskiej żołnierze brygady kawalerii zaczęli nosić pod mundurem wełniane kurtki zapinane na guziki. Dobrze chroniły przed zimnem i nie wysuwały się spod munduru, co pozwalało zachować godny wygląd.

Ubranie to stało się popularne wśród studentów i nauczycieli. Do mody damskiej kardigan wszedł dopiero w XX wieku, za sprawą niezapomnianej Mademoiselle Chanel. Jednak klasyczny kardigan stał się popularny na masową skalę dopiero w latach 50-tych.