Najlepsze damskie kowbojki – na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać kowbojki damskie? To wcale nie tak prosta kwestia, jak by się mogło wydawać! Teoretycznie możesz po prostu wejść do sklepu i kupić buty, które wpadną Ci w oko. Niestety, wcale nie muszą one później wyglądać dobrze na ciele i w zestawieniu z Twoją garderobą. Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim – materiał

Krój nie jest oczywiście kwestią drugorzędną, jednak warto w pierwszej kolejności ograniczyć swój wybór jeśli idzie o sam materiał. W sprzedaży znaleźć można modele wykonane z czystej, naturalnej skóry lub takie, które stworzono na bazie syntetycznych, skóropodobnych tworzyw.

W tym pierwszym przypadku musimy liczyć się z dość wysoką ceną produktu. Jednocześnie, jest on wysokiej jakości, zapewnia odpowiednią izolacje przed wiatrem, a przy niewielkiej warstwie ocieplenia – takie kowbojki sprawdzą się również przy niskich temperaturach. Zatem jeśli nie ogranicza Cię budżet – warto zdecydować się na model wykonany z naturalnej skóry.

Obecnie sprzedawane produkty z materiałów skóropodobnych nieco odbiegają jakością od prawdziwej skóry, jednak coraz mniej. Istnieje spora szansa, że w nadchodzących latach producentom uda się stworzyć mieszanki, które będą się charakteryzować również wysoką jakością co skóra naturalna. Tymczasem jednak mamy do czynienia z nieco mniejszą odpornością na wilgoć i ogólną wytrzymałością butów – co znaczy, że lepiej nie nosić ich w deszczowe dni, bowiem mogą naprawdę szybko ulec uszkodzeniu.

Fason – jaki wybrać?

W sprzedaży znajdziesz z powodzeniem kowbojki o krótkim kroju (do okolic kostek), średnim (do połowy łydki) i zupełnie długie – nawet do kolana. Każde z nich są niewątpliwie piękne, jednak nie każde sprawdzą się u wszystkich pań. Jak dobrać kowbojki, by prezentować się doskonale i tak samo się czuć?

Kobiety niskiego wzrostu (do około 1,6m) powinny unikać krojów, które optycznie skracają sylwetkę. Nawet jeśli jesteś szczupła, ale dość niska – buty o niedopasowanym kroju sprawią, że będziesz się wydawać niższa i tęższa niż w rzeczywistości. Dlatego też najlepiej wybierz krój do kostki lub zupełnie długie kowbojki do okolic kolan. W ten sposób będziesz prezentować się nienagannie w każdej sytuacji. Na szczęście, taki fason można z łatwością połączyć z sukienką czy spodniami o dość wąskim kroju.

Wysokie kobiety (powyżej 175 cm) z kolei powinny raczej unikać tych krótkich krojów do kostek. Niezbyt długie kowbojki mają tendencję do optycznego wydłużania nóg, co, paradoksalnie, może dać dość niekorzystny efekt – szczególnie gdy naprawdę są one długie. W takiej sytuacji dobrym pomysłem są buty o długości do połowy łydki. Przy takim wzroście nie spowodują negatywnego efektu, a będą się prezentować świetnie. W takiej jednak sytuacji należy odpowiednio dobrać tęgość górnej części buta – tak, by wyglądać dobrze, ale jednocześnie nie napotykać trudności podczas ich zakładania.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W większości przypadków, kowbojki nie posiadają z boku zamka błyskawicznego, który ułatwiłby ich nakładanie. Dlatego też buty nie mogą być zbyt wąskie – bowiem wówczas ich nakładanie stanie się dosłownie katorgą. Jeśli zastanawiasz się, jaki model wybrać, najlepiej udaj się do sklepu i przymierz kilka par, które odpowiadają Ci wizualnie: w ten sposób nigdy nie okaże się, że butów nie da się nałożyć na nogę. Możesz również skorzystać z oferty sklepów internetowych, które zapewniają możliwość wymiany lub zwrotu, dzięki czemu nie okaże się, że kupiłaś niedopasowane buty i nie masz co z nimi zrobić.

Dodatkowo, duże znaczenie ma również tęgość samej wkładki. Zwracamy na to uwagę, bowiem kowbojki są szczególnie niewygodne w noszeniu, gdy są za szerokie lub zbyt wąskie. Jeśli kiedykolwiek napotkałaś trudności w dopasowaniu obuwia na szerokość, prawdopodobnie masz niestandardową szerokość stopy. W takiej sytuacji powinnaś wybierać odpowiednio węższe lub szersze modele, dzięki którym noszenie kowbojek będzie komfortowe. Jeżeli nigdy nie napotkałaś takich trudności – prawdopodobnie masz standardową szerokość stopy i w takiej sytuacji możesz cieszyć się z zakupu większości dostępnych modeli.