Najlepsze sandałki na lato – jak je wybrać?

Obuwie letnie powinno przede wszystkim zapewniać maksymalny komfort użytkowania pod względem cieplnym: to oznacza, że w najcieplejszej części roku zupełnie nie sprawdzą się zabudowane adidasy, które są tak wygodne w chłodniejsze dni. Jak wybrać najlepsze dla siebie sandałki?

Na obcasie czy bez?

Sandały na obcasie bez wątpienia pozwalają podkreślić nogę i sprawić, że wygląda ona na dłuższą. Dlatego też są szczególnie często łączone z sukienkami lub spódnicami, tworząc świetne, kobiece stylizacje. Większość pań nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, ale zwiewne sukienki znacznie lepiej wyglądają przy wysokich butach.

Jeśli jednak nie przepadasz za obcasami i czujesz się w nich niekomfortowo – zawsze możesz wybrać płaskie sandały, które zapewnią Ci większy komfort. Ich wybór jest zdecydowanie łatwiejszy niż w przypadku sandałów na szpilce.

O czym pamiętać wybierając wysokie sandały?

Przede wszystkim – o ich odpowiednim dopasowaniu. Sandały na szpilce mają to do siebie jeśli chodzi o klasyczne modele, że stopa znajduje się w nich w pozycji, która sprawia, że dosłowne „wypadnięcie z buta” nie jest wcale tak niemożliwe jak by się wydawało. 

Ze względu na to, że w obcasach stopa jest znacznie uniesiona w tylnej części, pocenie się nogi może sprawić, że będziesz się ślizgać. Dlatego też wybieraj modele z naturalnymi wkładkami, które ograniczą tę formę dyskomfortu, nie powodując nadmiernego pocenia się stóp spowodowanego sztucznym materiałem.

Kolejną kwestią jest dobranie odpowiedniej tęgości obuwia. Wiele osób błędnie uważa, że dobry but to taki, który ma dobrze dobraną długość wkładki. Jest to częściowo prawda, jednakże dopasowany rozmiar to coś znacznie więcej: to również dobrze dobrana szerokość buta. Każdy z nas ma nieco inną stopę i o ile producenci dali radę stworzyć rozmiarówkę w kwestii długości wkładki, to tematyka tęgości buta dopiero raczkuje w świadomości sprzedawców.

Jeżeli w „zwykłych” butach, takich jak adidasy, kozaki czy botki zauważyłaś, że masz zbyt mało miejsca lub zupełnie odwrotnie: że noga Ci „lata”, prawdopodobnie masz nogę o innej tęgości niż klasyczna. W takiej sytuacji przed zakupem sandałów na obcasie musisz koniecznie je zmierzyć i przejść się po sklepie. Taki rodzaj obuwia ze względu na wyższe położenie pięty od palców i śródstopia, a także (najczęściej) odkryte palce – może bardziej niż inne modele sprawiać, że stopa będzie uciekać. Dlatego też nie wystarczy nałożyć buta w pozycji siedzącej, by stwierdzić czy jest odpowiedni: niezbędne jest również kilkuminutowe przespacerowanie się po wnętrzu sklepu w celu określenia, czy noga „ucieka” z przodu. Niestety, niektóre materiały mogą jeszcze nieco „rozbić się” podczas dalszego noszenia, dlatego taki test nie daje 100% gwarancji, jednak jest lepszy niż żaden.

Kolorystyka butów: pod jedną stylizację czy uniwersalna?

Sandały można dobierać dwojako: pod wszystkie swoje stroje, stawiając na uniwersalny kolor (na przykład czarny, biały, beżowy czy grafitowy), który skomponuje się z każdym strojem bez wyjątku. To rozwiązanie, które umożliwia połączenie obuwia właściwie ze wszystkim i sprawia, że przed wyjściem nie trzeba zastanawiać się, czy są one odpowiednie do danego outfitu.

Można również wybierać sandały pod określony ubiór, jeśli potrzebne jest coś z efektem „wow”. W takiej sytuacji dopasowanie obuwia jest jak najbardziej wskazane i można kierować się kilkoma zasadami. W przypadku wielobarwnego ubrania – świetnym pomysłem jest dopasowanie sukienki pod jeden z kolorów Jeśli natomiast sukienka czy też spódnica z bluzką są jednokolorowe – można dopasować obuwie do koloru bluzki (barwa spódnicy mogłaby optycznie skrócić sylwetkę, co nie jest oczekiwanym efektem). Kolejnym rozwiązaniem jest wybór butów, które będą pasować do dodatków, jakie zostaną nałożone do sukienki: w ten sposób możliwe jest uzyskanie stylistycznie spójnej całości, która przyciągnie uwagę. 

Bez względu na to, która opcja zostanie wybrana – najistotniejszym jest, aby zachować maksymalny komfort, dlatego dokładnie zastanów się, jakie buty Ci odpowiadają pod tym względem.