Początki ze sportem

Każdy kiedyś zaczynał. I każdy musiał zacząć od tego samego – zakupu odpowiedniego sprzętu, w tym obowiązkowo butów. Muszą być one dostosowane nie tylko do sportu, z jakim będziemy się zmagać, ale także do kształtu naszej stopy. W decyzji, jakie buty wybrać, pomoże nam ten mini poradnik.

Buty do biegania vs. uniwersalne

buty sportowe nike

Jeśli Twój trening będzie się w większości opierał na chodzeniu, bieganiu i podobnych ruchach, wybierz typowe buty sportowe nike do biegania. Jeśli będziesz mieć szeroki zakres ćwiczeń, w stylu aerobiku, ćwiczeń na siłowni czy jakieś sztuki walki, wybierz uniwersalne buty nike.

Określ typ stopy

Po obejrzeniu starcia starych butów można określić, jaki ma się typ stopy, a dokładniej typ lądowania. Zasada jest prosta, but zniszczony w zewnętrznej górnej części podeszwy – stopa supinująca, but przetarty równomiernie – stopa neutralna, zniszczona wewnętrzna część podeszwy – stopa pronująca. Odpowiednie buty należy dobrać w zależności od tego, jaki masz typ stopy. Najlepiej jednak udać się do specjalisty, który sprawdzi to w fachowo i pomoże nam dobrać najlepsze buty dla nas.

Wskazówki dodatkowe

Ważną rzeczą, o której zapomina się bardzo często, jest to by zmierzyć dwa buty. Mamy często dwie różne nogi, więc nie warto liczyć też na to, że ten nie do końca wygodny but ułoży się z czasem. Buty sportowe nike muszą być od razu dopasowane i wygodne. Staraj się także kupować po południu lub wieczorem. Masz wtedy zmęczone stopy i jeśli but będzie pasował w takim momencie, będzie pasował w każdym. Ważne jest też, by w czasie przymiarki mieć takie skarpetki, jak w czasie treningu. Wtedy nie zaskoczy nas zbyt mała ilość miejsca w bucie nike przed treningiem.