Wygodne i sprawne zakładanie obuwia, czyli o funkcji łyżki do butów

Shoehorn po angielsku znaczy tyle, co róg do butów. W języku polskim to po prostu łyżka do butów, ale nazwa róg jest historycznie usprawiedliwiona faktem wykonywania dawniej łyżek z rogu, racic czy kości zwierząt.
Od czasów średniowiecza, gdy zaczęła się historia łyżki do butów, zmieniły się surowce i design, natomiast nic nie zmieniło się w zakresie przydatności i roli, jaką łyżka do butów pełni w naszym życiu.

Łyżka – niepozorna, a jakże potrzebna


Współczesne łyżki do butów, to najczęściej kawałek plastiku, metalu lub drewna – proste w formie i bez zdobień wiszą lub leżą w przedpokoju, aby być w razie potrzeby pod ręką. Choć sztuka zdobienia łyżek nadal jest stosowana, to na co dzień niewiele osób używa łyżek wykonywanych ręcznie z drogich metali, rzadkich gatunków drewna czy zdobionych cennymi kamieniami.

Niezależnie od materiału każda łyżka przyda się, gdy bolące plecy nie pozwalają się schylić, aby móc swobodnie założyć buty. Ograniczenia ruchowe wymagają użycia łyżek na długich trzonkach, najlepiej z uchwytem w formie haka na końcu, aby można było wygodnie łyżkę wysunąć z buta.

Nie tylko dla chorych


Wygoda użytkowników jest bardzo ważna i pewnie dlatego bogacze angielscy wymyślili łyżki przed wiekami. Dzisiaj są one niezbędnym wyposażeniem sklepów z obuwiem. I wcale nie chodzi tu wyłącznie o wygodę klientów, którzy mają szansę wcisnąć wielkie nogi w małe buty – łyżki to narzędzie chroniące obuwie przed zniszczeniem.
Wsuwanie stóp do obuwia po powierzchni łyżki powoduje ochronę części cholewki znajdującej się za pietą – sztywne zapiętki są ważna dla utrzymania stopy we właściwej pozycji. Aby klienci nie przydeptywali i zgniatali zapiętków należy wymagać od nich używania łyżek do butów.

Sklepowe łyżki najczęściej są wykonane ze stali chromowej, mają długie uchwyty z hakowatym zakończeniem. Ważne jest również to, że stal używana do produkcji łyżek profesjonalnych ma właściwości antybakteryjne – o przeniesienie bakterii podczas przymierzania obuwia nie jest wcale trudno, dlatego łyżki do obuwia używane w sklepach powinny być najwyższej jakości.